Planujesz kupić mieszkanie? Na to trzeba zwrócić uwagę

Zakup mieszkania jest dla większości ludzi jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Szczególnie, jeśli zamierzamy w nim zamieszkać. Wówczas wiążemy się na lata nie tylko z nim samym, ale i z konkretnym osiedlem, miastem i regionem. Zakup mieszkania traktowany jako inwestycja również wymaga rozwagi. Na co przyszły posiadacz własnego „m” powinien zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania -kredyt czy gotówka?

Oczywiście, można „mierzyć siły na zamiary”, ale oszacowanie własnych możliwości finansowych jest konieczne. Najkorzystniej jest zakup mieszkania za gotówkę, unikamy wówczas kosztów, w ostatnim czasie niemałych, jakie niesie ze sobą wzięcie kredytu. Chyba, że pieniądze pożyczymy w rodzinie. Jeśli kupujemy na kredyt, warto zwrócić się o pomoc do doradcy. Specjalista pomoże wybrać najkorzystniejszy wariant i rozwiać wątpliwości co do zapisów umowy z bankiem.

 

Dla siebie czy na wynajem

Kolejną kwestią jest przeznaczenie mieszkania. Jeśli ma służyć naszej rodzinie, ważne stają się nie tylko metraż, ale i lokalizacja – odległość od miejsca pracy, dostęp do komunikacji, infrastruktura w pobliżu, jak przedszkole, szkoła, park, czy w końcu parking. Zobacz aktualna ofertę mieszkań do wynajęcia Jeśli mieszkanie traktujemy jako inwestycję, na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zakup lokalu, nawet niewielkiego, w pobliżu popularnej uczelni. W przypadku miejsc przyciągających turystów atutem będzie bliskość największych atrakcji – starówki czy plaży. Wówczas bez problemu znajdziemy najemców. Należy pamiętać, że nie tylko metraż, ale wszystkie wymienione powyżej czynniki mocno wpływają na cenę. Kawalerka w centrum miasta może kosztować tyle, co spore mieszkanie na jego peryferiach.

 

„Stan deweloperski” albo na gotowe

To kolejny wybór, którego trzeba dokonać. Decydując się na zakup mieszkania u dewelopera, godzimy się na to, że otrzymamy je dopiero po pewnym czasie. Trzeba pamiętać, że będzie one w „stanie deweloperskim”. To znaczy, że do ceny zakupu trzeba będzie dołożyć dużo pieniędzy na wykończenie wnętrz, w tym kosztowne przygotowanie kuchni i łazienki, umeblowanie pokoi. Można też kupić nowe mieszkanie z pełnym wyposażeniem, gotowe do natychmiastowego zamieszkania.  Jak wyglądają mieszkania dla wymagających zobacz sam. W tym przypadku cena za metr będzie odpowiednio wyższa, za to nie tracimy czasu i oszczędzamy sobie stresu związanego z szukaniem fachowców, materiałów i nieprzewidzianymi kosztami, które zwykle się pojawiają, gdy sami urządzamy mieszkanie.

Dolicz koszty remontu

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego ceny są zazwyczaj korzystniejsze, ale należy się liczyć z koniecznością jego remontu. Jeśli przeznaczamy je na wynajem, czasem wystarczy „odświeżenie”. Odmalowanie ścian, naprawa drobnych uszkodzeń, wymiana paneli podłogowych i armatury niosą ze sobą stosunkowo niewielkie koszty. Jeżeli  planujemy na dłużej w nim zamieszkać, zazwyczaj decydujemy się na generalny remont, by lokum spełniało nasze oczekiwania. Wówczas to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Formalności są ważne

Kiedy już się zdecydujemy, pozostają formalności. Ważne, by transakcji dokonać bezpiecznie i bez żadnych niespodzianek. Umowę kupna – sprzedaży podpisujemy u notariusza, który sprawdzi zapisy dotyczące mieszkania w Księdze Wieczystej. Znajdują się w niej informacje dotyczące zgodności danych lokalu i jego właściciela, ewentualnych spoczywających na mieszkaniu obciążeniach hipotecznych, prawie  dożywocia czy o wszczęciu egzekucji.  Przy zakupie mieszkania trzeba się zapoznać z danymi o opłatach czynszowych i podatków, sprawdzić, czy w lokalu nie jest ktoś zameldowany. Po zakupie mieszkania należy też niezwłocznie podpisać nowe umowy z dostawcami energii, gazu, oraz złożyć w urzędzie miasta deklarację do podatku śmieciowego.

 

 

Przeczytaj także

Jak Biuro Nieruchomości Ułatwia Wynajem Mieszkań Firmom dla Ich Pracowników

Wynajem mieszkań dla pracowników jest ważnym elementem działalności wielu firm, szczególnie tych o wysokiej dynamice wzrostu osiąganej poprzez pozyskiwanie talentów...

Jak Wybrać Idealne Mieszkanie na Wynajem w Krakowie – Praktyczny Przewodnik

Wybór idealnego mieszkania na wynajem to zadanie, które wymaga czasu, uwagi i odpowiedniej strategii. Kraków, jako jedno z najbardziej dynamicznie...

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej