Wycena mieszkania – jak, po co i kto ją wykona?

apartamenty wrocławska

Kupując czy sprzedając mieszkanie rzecz jasna, chcemy i powinniśmy znać jego wartość. Także chcąc je ubezpieczyć,   musimy wiedzieć, ile aktualnie jest warte – pytanie o to pada podczas każdej rozmowy z agentem ubezpieczeniowym. Od tej kwoty zależy wartość ewentualnego odszkodowania. Również w przypadku starania się o kredyt hipoteczny wycena jest kluczową sprawą – między innymi od niej zależy decyzja banku.

Jak więc oszacować wartość lokalu?

 

Można posilić się danymi z ogłoszeń, wówczas należy wziąć pod uwagę wielkość, stan mieszkania i jego lokalizację i porównać z oferowanymi do kupna/sprzedaży podobnymi. W wielu przypadkach wycenę powierza się rzeczoznawcy z odpowiednimi uprawnieniami.  Sporządzona przez taką osobę ma moc prawną.  Rzeczoznawca tworzy operat szacunkowy, który zawiera opis budynku, lokalu, dokumentację fotograficzną i precyzyjne wyliczenia. W operacie powinny się znaleźć również informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości.  Proces wyceniania dokładnie określa Ustawa o Gospodarce Nieruchomościami.

 

Oficjalna wycena domu lub mieszkania jest niezbędna w sytuacji, w której wartość nieruchomości jest wymagana do podjęcia działań cywilnoprawnych i istnieje wymóg jej urzędowego potwierdzenia. Najczęściej ma to miejsce przy udzielaniu kredytu hipotecznego, kiedy żądają go organy podatkowe oraz w sądach, podczas spraw spadkowych i majątkowych. Na wycenę nieruchomości mają wpływ jej rodzaj, przeznaczenie, powierzchnia, standard wykończenia, stan techniczny, lokalizacja, plany zagospodarowania przestrzennego terenów w bezpośredniej bliskości nieruchomości, a także ewentualne obciążenia, jak hipoteka czy służebność lokalu. Rzeczoznawca pod uwagę bierze również aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Czynniki wpływające na wycenę nieco różnią się w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.

 

Metody Wyceny nieruchomości

Rzeczoznawcy wyceny dokonują stosując jedną z czterech metod:

Metoda porównawcza – cena jest ustalana na zasadzie porównania wycenianej nieruchomości z innymi, o podobnych parametrach, które zostały w ostatnim czasie sprzedane.

Metoda dochodowa – wartość nieruchomości szacuje się bazując na realnej stopie zwrotu z inwestycji, jaką można uzyskać, czyli biorąc pod uwagę spodziewany dochód.

Metoda kosztowa – wartość wylicza się na bazie kosztów odtworzenia nieruchomości, pomniejszonych o wartość jej zużycia i koszt odtworzenia części składowych.

Metoda mieszana – stanowi kompilację  co najmniej dwóch wcześniej wymienionych metod.

 

Warto pamiętać, że przygotowany przez rzeczoznawcę operat szacunkowy ma 12 – miesięczny termin ważności (od dnia sporządzenia wyceny). Po upływie tego okresu osoba sporządzająca wycenę może potwierdzić jej aktualność. Jeśli tak się nie stanie, po upływie roku operat traci ważność.

Przeczytaj także

Zakup mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Wybór zależy głównie od priorytetów inwestora. Decydując się na mieszkania...

Kluczowe aspekty przed wynajęciem nieruchomości

Przeglądając portale ogłoszeniowe prezentujące nieruchomości do wynajęcia bez problemu  znajdziemy oferty dotyczące mieszkań i domów czy lokali usługowych.   Chcąc...

Na co należy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Jeśli znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie, koniecznie pamiętaj o:   Przeanalizowaniu swoich możliwości finansowych czy zdolności do uzyskania kredytu. Zastanów się...

Chcesz wynająć mieszkanie? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej