Wycena mieszkania – jak, po co i kto ją wykona?

apartamenty wrocławska

Kupując czy sprzedając mieszkanie rzecz jasna, chcemy i powinniśmy znać jego wartość. Także chcąc je ubezpieczyć,   musimy wiedzieć, ile aktualnie jest warte – pytanie o to pada podczas każdej rozmowy z agentem ubezpieczeniowym. Od tej kwoty zależy wartość ewentualnego odszkodowania. Również w przypadku starania się o kredyt hipoteczny wycena jest kluczową sprawą – między innymi od niej zależy decyzja banku.

Jak więc oszacować wartość lokalu?

 

Można posilić się danymi z ogłoszeń, wówczas należy wziąć pod uwagę wielkość, stan mieszkania i jego lokalizację i porównać z oferowanymi do kupna/sprzedaży podobnymi. W wielu przypadkach wycenę powierza się rzeczoznawcy z odpowiednimi uprawnieniami.  Sporządzona przez taką osobę ma moc prawną.  Rzeczoznawca tworzy operat szacunkowy, który zawiera opis budynku, lokalu, dokumentację fotograficzną i precyzyjne wyliczenia. W operacie powinny się znaleźć również informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości.  Proces wyceniania dokładnie określa Ustawa o Gospodarce Nieruchomościami.

 

Oficjalna wycena domu lub mieszkania jest niezbędna w sytuacji, w której wartość nieruchomości jest wymagana do podjęcia działań cywilnoprawnych i istnieje wymóg jej urzędowego potwierdzenia. Najczęściej ma to miejsce przy udzielaniu kredytu hipotecznego, kiedy żądają go organy podatkowe oraz w sądach, podczas spraw spadkowych i majątkowych. Na wycenę nieruchomości mają wpływ jej rodzaj, przeznaczenie, powierzchnia, standard wykończenia, stan techniczny, lokalizacja, plany zagospodarowania przestrzennego terenów w bezpośredniej bliskości nieruchomości, a także ewentualne obciążenia, jak hipoteka czy służebność lokalu. Rzeczoznawca pod uwagę bierze również aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Czynniki wpływające na wycenę nieco różnią się w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.

 

Metody Wyceny nieruchomości

Rzeczoznawcy wyceny dokonują stosując jedną z czterech metod:

Metoda porównawcza – cena jest ustalana na zasadzie porównania wycenianej nieruchomości z innymi, o podobnych parametrach, które zostały w ostatnim czasie sprzedane.

Metoda dochodowa – wartość nieruchomości szacuje się bazując na realnej stopie zwrotu z inwestycji, jaką można uzyskać, czyli biorąc pod uwagę spodziewany dochód.

Metoda kosztowa – wartość wylicza się na bazie kosztów odtworzenia nieruchomości, pomniejszonych o wartość jej zużycia i koszt odtworzenia części składowych.

Metoda mieszana – stanowi kompilację  co najmniej dwóch wcześniej wymienionych metod.

 

Warto pamiętać, że przygotowany przez rzeczoznawcę operat szacunkowy ma 12 – miesięczny termin ważności (od dnia sporządzenia wyceny). Po upływie tego okresu osoba sporządzająca wycenę może potwierdzić jej aktualność. Jeśli tak się nie stanie, po upływie roku operat traci ważność.

Przeczytaj także

Jak Biuro Nieruchomości Ułatwia Wynajem Mieszkań Firmom dla Ich Pracowników

Wynajem mieszkań dla pracowników jest ważnym elementem działalności wielu firm, szczególnie tych o wysokiej dynamice wzrostu osiąganej poprzez pozyskiwanie talentów...

Jak Wybrać Idealne Mieszkanie na Wynajem w Krakowie – Praktyczny Przewodnik

Wybór idealnego mieszkania na wynajem to zadanie, które wymaga czasu, uwagi i odpowiedniej strategii. Kraków, jako jedno z najbardziej dynamicznie...

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej