Te dokumenty są niezbędne przy kupnie/sprzedaży mieszkania

Zakup czy sprzedaż mieszkania to ważna decyzja dla każdego z nas. Jeśli sprzedajemy, powinniśmy wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać otrzymane pieniądze. Kupując, musimy zdecydować, czy w lokalu zamieszkamy sami,   przeznaczymy go dla kogoś bliskiego, czy też będziemy wynajmować. Niezależnie od tego, przygotowując się do transakcji, musimy posiadać niezbędne do sfinalizowania umowy dokumenty. Jakie?

Księga Wieczysta

To podstawowy dokument, zawierający informacje o nieruchomości. Znajdują się w nim dokładny adres,  powierzchnia, liczba pomieszczeń, ilość udziałów, a także opis pomieszczeń przynależnych, jak piwnica, garaż czy budynek gospodarczy. W Księdze Wieczystej zapisane są również  dane właściciela, informacje o ewentualnych   obciążeniach (wysokości hipoteki, terminie spłaty, nazwie banku), a także ograniczeniach, jeśli występują. Przed zakupem mieszkania należy poprosić właściciela o udostępnienie numeru Księgi Wieczystej w celu weryfikacji zawartych w niej danych.

Akt Notarialny

Sprzedając nieruchomość mamy obowiązek przedstawić nabywcy dokumenty potwierdzające, że należy ona do nas. Należy udostępnić Akt Notarialny umowy sprzedaży nieruchomości,  Akt Notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu, a w razie potrzeby Akt Umowy Darowizny,  dokument poświadczający dziedziczenie mieszkania lub  prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku.

Wspólnota Mieszkaniowa

W przypadku, gdy lokal jest częścią budynku spółdzielczego, potrzebna będzie umowa o przekształceniu spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, należy  uzyskać we właściwej spółdzielni mieszkaniowej zaświadczenie o przysługującym prawie  do lokalu, które potwierdza, kto jest właścicielem nieruchomości.

Istotnym dla sfinalizowania  sprzedaży dokumentem jest zaświadczenie o braku zaległości wobec spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Potwierdza ono, że właściciel  nie zalega z opłatami ani za sam lokal, ani za miejsce parkingowe czy komórkę lokatorską. Zaświadczenie zawiera  też spis bieżących rozliczeń. Wydaje je właściwa spółdzielnia lub wspólnota.

Bank

W przypadku, gdy zamierzamy  sprzedać nieruchomość  obciążoną kredytem hipotecznym, konieczne jest uzyskanie zaświadczenia z banku o bieżącym stanie zadłużenia.  Stanowi ono potwierdzenie, że po jego spłacie bank zgadza się na wykreślenie hipoteki z działu IV Księgi Wieczystej. Z kolei gdy kupujący płaci za nieruchomość korzystając z kredytu bankowego, jest zobowiązany do przedstawienia  uzyskanego od banku dokumentu o przyznaniu kredytu  oraz ustanowieniu hipoteki w Akcie Notarialnym.

Urząd Miasta/ Gminy

Ważnym dla kupującego mieszkanie dokumentem jest zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu.  Można je uzyskać we właściwym dla lokalizacji nieruchomości Urzędzie Gminy, zazwyczaj w Wydziale Spraw Obywatelskich.

Weryfikujący dokumenty kupna/sprzedaży notariusz może też poprosić o przedłożenie dokumentu potwierdzającego, że nieruchomość zlokalizowana jest na terenie częściowo lub w całości przeznaczonym do rewitalizacji. Także to zaświadczenie wydawane jest przez stosowny Urząd Gminy.

Przeczytaj także

Zakup mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Wybór zależy głównie od priorytetów inwestora. Decydując się na mieszkania...

Kluczowe aspekty przed wynajęciem nieruchomości

Przeglądając portale ogłoszeniowe prezentujące nieruchomości do wynajęcia bez problemu  znajdziemy oferty dotyczące mieszkań i domów czy lokali usługowych.   Chcąc...

Na co należy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Jeśli znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie, koniecznie pamiętaj o:   Przeanalizowaniu swoich możliwości finansowych czy zdolności do uzyskania kredytu. Zastanów się...

Chcesz wynająć mieszkanie? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej