Różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Kraków poza turystami przyciąga również nowych mieszkańców, którzy chcą na stałe zamieszkać w tym pięknym i oferującym mnóstwo możliwości mieście. Jeśli planujesz zakup mieszkania w Krakowie, jest wybór pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym.

Stan techniczny i wykończenie

Mieszkania z rynku pierwotnego są świeżo wybudowane lub w fazie budowy. Prawdopodobniej nieruchomość zostanie wykonana z nowoczesnych materiałów i technologii. Istotne jest, by wybrać mieszkanie od dewelopera z doświadczeniem, który cieszy się dobrymi opiniami wśród kupujących.

Mieszkania na rynku wtórnym są nieruchomościami o różnym stanie technicznym i wykończenie ich też mogą być różne. Warto wiedzieć, by przed dokonaniem zakupu dobrze sprawdzić stan nieruchomości. Lokal z rynku wtórnego może wymagać modernizacji lub remontu.

Termin przeprowadzki

Rynek pierwotny wiąże się z  koniecznością oczekiwania na zakończenie budowy, co może opóźnić moment wprowadzenia do nowego mieszkania. W przypadku rynku wtórnego proces zakupu i przeprowadzki może być szybszy, gdyż nieruchomość jest już gotowa do zamieszkania.

Indywidualne preferencje i wystrój wnętrza

Każdy kupujący ma różne preferencje i oczekiwania do nowego mieszkania. Rynek pierwotny daje możliwość dostosowania wnętrza do swoich potrzeb. Natomiast nieruchomości na rynku wtórnym zazwyczaj są już urządzone. Ewentualnie, aby wprowadzić zmiany w mieszkaniu można zainwestować remont, który będzie wymagał nakładów finansowych ze strony nabywcy.

Ceny mieszkań

W porównaniu z rynkiem pierwotnym, na rynku wtórym ceny mieszkań są niższe. Różnice jednak nie są duże –za używane mieszkanie zapłacisz maksymalnie 10% mniej niż za nowe. Natomiast w przypadku gdy mieszkanie z rynku wtórnego jest już wyposażone, jego cena automatycznie rośnie.

Przeczytaj także

Rola pośrednika podczas zakupu nieruchomości.

Skorzystaj z usług pośrednika podczas zakupu nieruchomości. Biuro nieruchomości oferujące sprzedaż lokali znacząco ułatwia odnalezienie odpowiedniego lokum, które spełni oczekiwania...

Jakie są różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym w Krakowie

Kraków przyciąga nie tylko turystów, ale również nowych mieszkańców, którzy chcą na stałe zamieszkać w tym pięknym i oferującym mnóstwo...

Świadectwo energetyczne  – co trzeba o nim wiedzieć?

Wiosną 2023 roku w życie weszła nowelizacja Ustawy o Charakterystyce Energetycznej Budynków. Wprowadziła ona obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla każdej...

Chcesz wynająć mieszkanie? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej