Protokół zdawczo-odbiorczy. Jak go przygotować?

W realizacji transakcji wynajmu bądź sprzedaży nieruchomości jedną z ostatnich czynności przed przekazaniem kluczy jest podpisanie protokołu zdawczo – odbiorczego. Dokument sporządzamy w dwóch egzemplarzach, każda ze stron otrzymuje jeden.

Protokół zdawczo – odbiorczy opisuje aktualny stan nieruchomości, w tym obowiązkowo wskazania z liczników energii elektrycznej, gazu, wody i centralnego ogrzewania. Polecamy uzupełnienie go o dokumentację fotograficzną nieruchomości i liczników.

Sporządzając protokół zdawczo – odbiorczy należy zadbać, by zawierał on:

– datę i miejsce podpisania

– dokładny adres nieruchomości

– dane osobowe stron wraz z adresami do korespondencji, w tym z adresami e- mail i numerami telefonów

– numery i stany liczników energii elektrycznej, gazu, ciepłej i zimnej wody i centralnego ogrzewania

– kod do domofonu.

– liczbę kompletów kluczy z opisem ich przeznaczenia

– wyposażenie mieszkania wraz z opisem stanu technicznego

– podpisy obu stron

Do protokołu warto dołączyć dokumentację fotograficzną.

Należy pamiętać, że protokoły zdawczo-odbiorcze sporządzane przy wynajmie i sprzedaży mieszkania nieco się od siebie różnią.

Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, po zakończeniu trwania umowy najmu Najemca jest zobowiązany zwrócić Wynajmującemu lokal w stanie niepogorszonym. Aby uniknąć nieporozumień, Protokół Zdawczo – Odbiorczy powinien zostać sporządzony z możliwie największą starannością. Zarówno opis stanu mieszkania, w tym armatury łazienkowej, podłóg, drzwi i okien, jak i spis  wyposażenia winien być szczegółowy. Jest to niezbędne w przypadku zniszczenia czy zaginięcia przedmiotów z lokalu. Wówczas Wynajmujący będzie mógł obciążyć Najemcę na poczet pokrycia poniesionych strat. Drugą stronę rzetelnie sporządzony protokół uchroni przed nieuzasadnionymi roszczeniami. Należy pamiętać o wpisaniu do protokołu stanu i wyposażenia pomieszczeń przynależnych, jak garaż czy piwnica. Protokół Zdawczo – Odbiorczy sporządzamy również w dniu zwrotu mieszkania po ustaniu umowy.

Przy sprzedaży nieruchomości również niezbędne jest sporządzenie protokołu. Akt Notarialny, podpisywany przez  obie strony nie zawiera bowiem szczegółowych informacji na temat wyposażenia lokalu i jego stanu. Dokument stanowi zabezpieczenie na wypadek wykrycia usterek po sfinalizowaniu transakcji, pozwala też na sprawne rozliczenie z dostawcami prądu, gazu, wody i ciepła. Zakup nieruchomości zazwyczaj wywołuje duże emocje, trzeba mieć tego świadomość i do sporządzenia Protokołu Zdawczo – Odbiorczego podejść ze spokojem i zadbać, by został wykonany skrupulatnie.

Powszechnie stosowaną przez nowych właścicieli, dobrą praktyką jest wymiana zamków w drzwiach. Koszt jest relatywnie niewielki, a zyskuje on pewność, że nikt inny nie dysponuje kluczami do mieszkania. Warto o tym pomyśleć.

Przeczytaj także

Jak Biuro Nieruchomości Ułatwia Wynajem Mieszkań Firmom dla Ich Pracowników

Wynajem mieszkań dla pracowników jest ważnym elementem działalności wielu firm, szczególnie tych o wysokiej dynamice wzrostu osiąganej poprzez pozyskiwanie talentów...

Jak Wybrać Idealne Mieszkanie na Wynajem w Krakowie – Praktyczny Przewodnik

Wybór idealnego mieszkania na wynajem to zadanie, które wymaga czasu, uwagi i odpowiedniej strategii. Kraków, jako jedno z najbardziej dynamicznie...

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej