Protokół zdawczo-odbiorczy. Jak go przygotować?
W realizacji transakcji wynajmu bądź sprzedaży nieruchomości jedną z ostatnich czynności przed przekazaniem kluczy jest podpisanie protokołu zdawczo – odbiorczego. Dokument sporządzamy w dwóch egzemplarzach, każda ze stron otrzymuje jeden.
Protokół zdawczo – odbiorczy opisuje aktualny stan nieruchomości, w tym obowiązkowo wskazania z liczników energii elektrycznej, gazu, wody i centralnego ogrzewania. Polecamy uzupełnienie go o dokumentację fotograficzną nieruchomości i liczników.
Sporządzając protokół zdawczo – odbiorczy należy zadbać, by zawierał on:
– datę i miejsce podpisania
– dokładny adres nieruchomości
– dane osobowe stron wraz z adresami do korespondencji, w tym z adresami e- mail i numerami telefonów
– numery i stany liczników energii elektrycznej, gazu, ciepłej i zimnej wody i centralnego ogrzewania
– kod do domofonu.
– liczbę kompletów kluczy z opisem ich przeznaczenia
– wyposażenie mieszkania wraz z opisem stanu technicznego
– podpisy obu stron
Do protokołu warto dołączyć dokumentację fotograficzną.
Należy pamiętać, że protokoły zdawczo-odbiorcze sporządzane przy wynajmie i sprzedaży mieszkania nieco się od siebie różnią.
Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, po zakończeniu trwania umowy najmu Najemca jest zobowiązany zwrócić Wynajmującemu lokal w stanie niepogorszonym. Aby uniknąć nieporozumień, Protokół Zdawczo – Odbiorczy powinien zostać sporządzony z możliwie największą starannością. Zarówno opis stanu mieszkania, w tym armatury łazienkowej, podłóg, drzwi i okien, jak i spis wyposażenia winien być szczegółowy. Jest to niezbędne w przypadku zniszczenia czy zaginięcia przedmiotów z lokalu. Wówczas Wynajmujący będzie mógł obciążyć Najemcę na poczet pokrycia poniesionych strat. Drugą stronę rzetelnie sporządzony protokół uchroni przed nieuzasadnionymi roszczeniami. Należy pamiętać o wpisaniu do protokołu stanu i wyposażenia pomieszczeń przynależnych, jak garaż czy piwnica. Protokół Zdawczo – Odbiorczy sporządzamy również w dniu zwrotu mieszkania po ustaniu umowy.
Przy sprzedaży nieruchomości również niezbędne jest sporządzenie protokołu. Akt Notarialny, podpisywany przez obie strony nie zawiera bowiem szczegółowych informacji na temat wyposażenia lokalu i jego stanu. Dokument stanowi zabezpieczenie na wypadek wykrycia usterek po sfinalizowaniu transakcji, pozwala też na sprawne rozliczenie z dostawcami prądu, gazu, wody i ciepła. Zakup nieruchomości zazwyczaj wywołuje duże emocje, trzeba mieć tego świadomość i do sporządzenia Protokołu Zdawczo – Odbiorczego podejść ze spokojem i zadbać, by został wykonany skrupulatnie.
Powszechnie stosowaną przez nowych właścicieli, dobrą praktyką jest wymiana zamków w drzwiach. Koszt jest relatywnie niewielki, a zyskuje on pewność, że nikt inny nie dysponuje kluczami do mieszkania. Warto o tym pomyśleć.