Najczęściej popełniane błędy przy poszukiwaniu mieszkania

Poszukiwanie mieszkania to bardzo ważne wydarzenie. W końcu wybierasz miejsce, w którym chcesz żyć i spędzać dużą część czasu. Zakup musi więc być odpowiednio przemyślany, a decyzji nie warto podejmować pochopnie. Dlatego też warto wiedzieć, czego się spodziewać i na co zwracać szczególną uwagę, by szukanie mieszkania nie okazało się irytujące i męczące. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy podczas poszukiwań mieszkania.

Poszukiwanie mieszkania – jakie popełniamy błędy?

Zakup mieszkania zaczyna się od poszukiwań, załatwiania kredytu, a kończy na odbiorze technicznym. W międzyczasie można popełnić wiele błędów, o których zazwyczaj się nie wie. Ich negatywne skutki docierają dopiero po jakimś czasie i często zwiastują niemałe problemy. Jakie są więc najczęściej popełniane błędy przy poszukiwaniu mieszkania? Zalicza się do nich:

  • nieznajomość rynku;
  • niedoprecyzowane potrzeby mieszkaniowe;
  • zakup mieszkania na chwilę;
  • zła kalkulacja finansowa;
  • szukanie mieszkania w atrakcyjnej cenie;
  • nieprzemyślana decyzja.

Nieznajomość rynku – postaw na pomoc profesjonalistów

Zastanawiasz się, na jakich stronach szukać mieszkania do zakupu lub w jakich miejscach szukać ogłoszeń? Oczywiście możesz samodzielnie przygotować się do zakupu mieszkania. Poczytać na temat rynku i zorientować się, na co uważać przy kupnie mieszkania. Zajmie Ci to trochę czasu, ale jest to jak najbardziej możliwe. Drugim wyjściem jest współpraca z biurem nieruchomości. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu na przeglądaniu ogłoszeń, a specjaliści z danego biura przygotują dla Ciebie listę ofert, które będą odpowiadały Twoim potrzebom. Skorzystaj z pomocy EstateLewInvest. Jest to biuro nieruchomości Kraków w ofercie, którego znajdziesz:

Niedoprecyzowane potrzeby mieszkaniowe – przemyśl, czego potrzebujesz

Często popełniane błędy przy zakupie mieszkania dotyczą tego, jakie ono ma być. Przed zakupem dokładnie przeanalizuj wielkość mieszkania, rodzaj zabudowy, piętro. Przemyśl również czy mieszkanie powinno mieć balkon lub taras oraz przyjrzyj się bliżej okolicy. Dzięki temu unikniesz późniejszych problemów z uciążliwymi dojazdami lub zbyt małym mieszkaniem.

Zakup mieszkania na chwilę – niepotrzebna inwestycja

Jakich jeszcze błędów unikać przy zakupie mieszkania? Przede wszystkim nie decyduj się na mieszkanie, które ma Ci posłużyć na chwilę. Nie zakładaj, że za kilka lat kupisz większe lokum w lepszej dzielnicy. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz czas na załatwianiu formalności, ale też nie narazisz się na dodatkowe koszty. Rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny. Ceny mieszkań mogą za kilka lat bardzo podrosnąć i możesz mieć problem ze sprzedaniem obecnego mieszkania, po to, by kupić nowe.

Zła kalkulacja finansowa – dokładnie oszacuj swoje możliwości

Kupno mieszkania to duża inwestycja, która wiąże się z różnymi wydatkami. Nie chodzi tu tylko o to, by mieć odpowiednia ilość gotówki na zakup i remont. Mieszkanie trzeba też później utrzymać. Nie decyduj się więc na mieszkanie, którego koszty utrzymania są bardzo wysokie. Będziesz spłacać kredyt, a do tego ponosić wysokie koszty eksploatacyjne. W zakupie mieszkania nie chodzi przecież o to, by denerwować się, że pracujesz tylko po to, by spłacać kredyt.

Szukanie mieszkania w atrakcyjnej cenie – błąd, który może dużo kosztować

Kolejnym błędem popełnianym przy oglądaniu mieszkania jest zwracanie uwagi tylko i wyłącznie na jego cenę. Nawet jeżeli jest ona bardzo atrakcyjna, to warto zastanowić się, czy inne aspekty Ci odpowiadają. Są to na przykład lokalizacja, wielkość mieszkania czy jego stan. Duża odległość od centrum czy złe skomunikowanie miejsca zamieszkania z resztą miasta może być w przyszłości dużym problemem.

Nieprzemyślana decyzja – pośpiech nie jest dobrym doradcą

Szukasz mieszkania i trafiła Ci się świetna okazja? Sprzedający oferuje rabat i bardzo mu zależy na sprzedaży? Nie śpiesz się. W takim przypadku warto dokładnie sprawdzić ofertę i przeanalizować wszystkie plusy i minusy. Warto też sprawdzić stan mieszkania, by nie kupić nieruchomości, która wymaga dużego wkładu finansowego, by móc w nim zamieszkać. Dodatkowo takie mieszkanie może mieć różnego rodzaju wady prawne, przez które możesz mieć kłopoty i tak naprawdę nie stać się właścicielem nieruchomości. W analizie ogłoszenia na pewno pomoże Ci biuro nieruchomości.

Podsumowanie

Poszukiwanie mieszkania to bardzo ekscytujący etap w życiu każdego człowieka. W końcu chodzi o wybór miejsca, w którym będziesz spędzać większość życia. Zazwyczaj popełniamy te same błędy przy zakupie mieszkania. Decyzję podejmujemy zbyt pochopnie i nie analizujemy wszystkich aspektów danej lokalizacji. Nie warto również jako głównego wyznacznika traktować ceny, bo może przynieść to więcej szkód niż pożytku. Jeżeli czeka Cię zakup mieszkania, to zastosuj się do naszych rad, a na pewno znajdziesz wymarzone lokum.

Przeczytaj także

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Mobile Home w Chorwacji

Własny domek na wakacje czy inwestycja na przyszłość? Większość z nas marzy o prywatnym domku nad morzem, który stanie się...

Dlaczego warto zamieszkać na Nowej 5 Dzielnicy?

Lokal w którym mieszkamy, to nie tylko cztery kąty ale i przestrzeń wokół. W ofercie Biura Nieruchomości Estate Lew Invest...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej