Mieszkanie na osiedlu otwartym czy zamkniętym? Przed wyborem poznaj plusy i minusy.

Planując zakup lub wynajem mieszkania w mieście, stajemy przed wyborem – na osiedlu zamkniętym, czy otwartym? Postawić na komfort i bezpieczeństwo, zgadzając się na ograniczoną swobodę, czy zamieszkać w bardziej otwartej przestrzeni? Przed podjęciem decyzji, warto poznać zalety i wady obu rozwiązań.

Osiedla zamknięte – plusy

W Polsce powstaje coraz więcej osiedli zamkniętych. Niegdyś uznawane były za prestiżowe, dziś są standardem w nowym budownictwie. Ich główną zaletą jest bezpieczeństwo. Zamknięte osiedla są zawsze ogrodzone i objęte monitoringiem kamer, nierzadko strzegą ich również ochroniarze. Na tak strzeżony teren nie mają wstępu osoby postronne, nie wjadą tam również obce samochody. Między budynkami deweloperzy często urządzają miejsca do wypoczynku, zieleńce, place zabaw. Mieszkańcy mogą być spokojni o swoje dzieci czy bez obaw zostawić niezabezpieczony rower. Nie muszą się też martwić o miejsca parkingowe, zwykle są one przypisane do konkretnego lokalu i odpowiednio oznaczone. Na większych   osiedlach nierzadko zlokalizowane są również punkty handlowe i usługowe, a nawet przedszkola.

Osiedla zamknięte – minusy

Minusem osiedli zamkniętych jest ich odcięcie od żywej tkanki miasta i utrudniona integracja z lokalną społecznością, co może być szczególnie dotkliwe dla dzieci i młodzieży. Mieszkając na ogrodzonym, monitorowanym terenie można przy zwiększonym poczuciu bezpieczeństwa niektóre osoby mogą odczuwać brak swobody, szczególnie, jeśli na osiedlu obowiązują restrykcyjne zasady zachowania.  Wiele  w tym względzie zależy od postawy współmieszkańców i pracowników ochrony. Kłopotliwe może być organizowanie imprez okolicznościowych czy zapraszanie znajomych, jeśli na osiedlu nie ma odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla gości. Ci czasem mogą odczuwać dyskomfort związany z wchodzeniem na teren zamknięty i koniecznością informowania o tym, kogo zamierzają odwiedzić

Osiedla otwarte – plusy

Osiedla otwarte kojarzone są najczęściej z blokowiskami z wielkiej płyty, choć i nowsze kompleksy budynków, na przykład z lat 90 – tych ubiegłego wieku nie są ogradzane. Mieszkając tam, możemy czuć się swobodniej. Nie ma szlabanów, kamer, zachowujemy większą anonimowość. Łatwiej o nawiązanie kontaktu z innymi. Otwarte osiedle, bez zamkniętych wyjazdów, jest żywą częścią miasta, w którym mieszkamy.

Osiedla otwarte – minusy

Największą wadą osiedli otwartych jest zdecydowanie mniejszy, niż w przypadku terenów zamkniętych, poziom bezpieczeństwa. Chodzi tu choćby o kradzieże i włamania. Oczywiście, wiele zależy tu od dzielnicy, w której mieszkamy. Niektóre uznawane są za bardziej, inne za mniej narażone na przestępczość. Wiedza o tym jest w każdej lokalnej społeczności powszechna i przed osiedleniem się w danym miejscu chyba każdy zwraca na to uwagę. Na osiedlach otwartych musimy się liczyć z hałasem, mniejszą estetyką otoczenia, pojawianiem się pod budynkiem nieproszonych osób. Problem jest również z dostępnością miejsc parkingowych, o które nierzadko odbywa się swoista rywalizacja. Chyba, że korzystamy z prywatnego parkingu, za który jednak trzeba dodatkowo zapłacić.

Przed podjęciem decyzji o tym, gdzie zamieszkamy, warto na spokojnie się zastanowić i rozważyć plusy i minusy konkretnej lokalizacji i wybrać lokum nie patrząc jedynie na jego cenę, ale i warunki i otoczenie, w którym będziemy żyć.

Przeczytaj także

Mobile Home w Chorwacji

Własny domek na wakacje czy inwestycja na przyszłość? Większość z nas marzy o prywatnym domku nad morzem, który stanie się...

Dlaczego warto zamieszkać na Nowej 5 Dzielnicy?

Lokal w którym mieszkamy, to nie tylko cztery kąty ale i przestrzeń wokół. W ofercie Biura Nieruchomości Estate Lew Invest...

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc biura nieruchomości?

Zastanawiasz się, dlaczego warto współpracować z biurem nieruchomości? Działanie na rynku nieruchomości nie jest proste. Szukanie mieszkania do wynajęcia czy...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej