Lepiej wynająć czy kupić? Jakie są największe zalety wynajmu mieszkania?

Warto kupić czy wynająć mieszkanie w Krakowie?

Mało kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. W większości przypadków kupujący korzystają z możliwości, jakie dają kredyty mieszkaniowe. Zaciągnięcie kredytu to jednak ogromne zobowiązanie. Warto jednak uświadomić sobie, że własne mieszkanie nie jest jedyną właściwą opcją. W wielu przypadkach równie dobrze lub nawet znacznie lepiej może sprawdzić się wynajem mieszkania. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Mieszkanie do wynajęcia w Krakowie – czy warto się na nie zdecydować?

Planujesz zamieszkać w Krakowie, ale nie wiesz, czy chcesz zostać w tym mieście na stałe? Oferta mieszkań do wynajęcia w Krakowie jest bardzo szeroka, a lokale w atrakcyjnych lokalizacjach znajdują swoich lokatorów nawet w kilka minut. Zastanawiasz się, czy wynajem mieszkania jest rozwiązaniem dla Ciebie? Wahasz się, czy jednak nie zaryzykować i nie kupić mieszkania? Cóż, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety i żadne z nich nie jest idealne. Dziś jednak chcemy pokazać Ci największe zalety związane z wynajmowaniem mieszkania. A jest ich całkiem sporo! 

Mniejsza inwestycja

Jedną z najważniejszych i często decydujących kwestii, która przemawia za wynajmem mieszkania, jest znacznie mniejsza inwestycja na start. W przypadku zakupu mieszkania na początek zawsze trzeba zainwestować większą kwotę – zwykle tę przeznaczoną na wkład własny. W przypadku wynajmu wpłacamy zwykle jedynie kaucję zwrotną, opłatę dla pośrednika oraz miesięczną opłatę. 

Duża elastyczność

W dzisiejszych czasach rzadko zdarza się, że ktoś pracuje w jednym miejscu przez większość swojego życia, jak to często miało miejsce w pokoleniu naszych rodziców. Dziś chcemy móc swobodnie zmieniać miejsce pracy, a co za tym idzie, również często miejsce zamieszkania. Zakupioną nieruchomość można oczywiście w razie potrzeby sprzedać, ale wymaga to dopełnienia wielu formalności. Nie zawsze również uda się szybko znaleźć kupca. Jeśli zdecydujesz się na wynajem lokalu, a Twoje życiowe plany ulegną zmianie, wystarczy, że wypowiesz umowę najmu i poszukasz mieszkania w lokalizacji, która aktualnie bardziej Ci odpowiada. 

Mniejsze zobowiązania administracyjne

Wynajmując mieszkanie, unikamy wielu obowiązków związanych z administracją nieruchomością. To właściciel ponosi odpowiedzialność za większość generalnych napraw i remontów oraz utrzymanie budynku. W razie problemów to właśnie właściciel mieszkania w większości przypadków powinien zająć się również wszelkich formalności administracyjnych. Dla wynajmującego to ogromne ułatwienie i odciążenie!

Możliwość wyboru atrakcyjnych lokalizacji

Zakup mieszkania w centrum miasta często bywa nieosiągalny – po pierwsze ze względu na koszty, a po drugie z uwagi na ograniczoną ilość miejsca. Nowe inwestycje w centrach miast powstają już bardzo rzadko. Wynajem umożliwia zamieszkanie w atrakcyjnych rejonach miasta, które są dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami i oferują dostęp do różnorodnych usług i atrakcji. To duży atut dla osób ceniących miejskie życie i chcą żyć w miejscu, gdzie dużo się dzieje. 

Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych! Mieszkania do wynajęcia w Krakowie również mają swoje wady, m.in. mniejszą stabilność, bo właściciel może w każdej chwili wypowiedzieć umowę oraz mniejszą swobodę w aranżacji mieszkania. Dla wielu osób problemem jest również to, że kiedy płacą ratę kredytu, to zbliżają się do posiadania mieszkania na własność, a opłaty za wynajem po prostu idą do kieszeni kogoś innego. Ty sam musisz jednak zdecydować, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, rozważając wszystkie za i przeciw. Powodzenia!

Przeczytaj także

Jak Biuro Nieruchomości Ułatwia Wynajem Mieszkań Firmom dla Ich Pracowników

Wynajem mieszkań dla pracowników jest ważnym elementem działalności wielu firm, szczególnie tych o wysokiej dynamice wzrostu osiąganej poprzez pozyskiwanie talentów...

Jak Wybrać Idealne Mieszkanie na Wynajem w Krakowie – Praktyczny Przewodnik

Wybór idealnego mieszkania na wynajem to zadanie, które wymaga czasu, uwagi i odpowiedniej strategii. Kraków, jako jedno z najbardziej dynamicznie...

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej