Kredyt na zakup mieszkania w Krakowie – opłaca się w 2022 roku?

Czy w 2022 roku opłaca się zaciągać kredyt na mieszkanie w Krakowie? To pytanie zadaje sobie obecnie bardzo wiele osób, które marzą o posiadaniu własnego „M”. Jednak pandemia, szalejąca inflacja i rosnące stopy procentowe nie zachęcają do podejmowania jakichkolwiek działań związanych z kredytem na zakup wymarzonego mieszkania. Co zatem zrobić? Wstrzymać się z zakupem i czekać aż ceny mieszkań w Krakowie będą niższe, czy decydować się na zaciągnięcie kredytu już teraz? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy opłaca się wziąć kredyt na kupno mieszkania z hipoteką, jakie są prognozy cen mieszkań w Krakowie oraz czy warto zainteresować się wynajmem.

Kredyt na zakup mieszkania w Krakowie, czy się opłaca?

Zastanawiasz się, czy 2022 rok to dobry czas na kupno mieszkania w Krakowie? Jeżeli tak, to na pewno myślisz nad kredytem na swoje wymarzone lokum. Żeby go wziąć, potrzebna jest konkretna suma własnych pieniędzy, tak zwany wkład własny. Zazwyczaj banki wymagają 20% własnych środków. Czasami akceptują też wkład własny na poziomie 10%, ale wiąże się to z wyższymi kosztami finansowania. Obecna sytuacja na świecie powoduje, że ceny mieszkań w Krakowie i innych miastach ciągle rosną, a przez to zwiększa się kwota kredytu, który trzeba zaciągnąć. Tym samym rośnie też wysokość wkładu własnego. Inflacja powoduje również, że Twoje oszczędności tracą na wartości. Z tych właśnie powodów kupno mieszkania z kredytem nie powinno być odkładane. Jeżeli masz wystarczające oszczędności na wkład własny, to zacznij działać.

Ceny mieszkań w Krakowie — czy wzrastają?

W niesprawdzonych źródłach możesz przeczytać o „nadmuchanej bańce” na rynku nieruchomości, która w końcu pęknie, a średnie ceny mieszkań w Krakowie i innych miastach Polski zaczną spadać. Jednak wiele wskazuje na to, że taki moment nie nadejdzie przynajmniej w najbliższym czasie. Prognozy mówią, że szanse na spadek cen mieszkań lub zahamowanie tendencji wzrostowej nie mają żadnego punktu zaczepienia. Oznacza to, że ceny mieszkań w Krakowie będą rosnąć. Ma to związek ze wzrostem kosztów materiałów budowlanych, który wyniósł średnio 10%. Oczywiście wzrost ten ma znaczenie przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Dodatkowo wciąż podnoszone stopy procentowe kredytów ograniczają zdolność potencjalnym nabywcom mieszkań. Co sprawia, że popyt na mieszkania słabnie. Może to spowodować spadek cen mieszkań, ale wcale nie musi.

Czy opłaca się kupić mieszkanie na kredyt?

Kupno własnego mieszkania w Krakowie jest marzeniem wielu osób. Posiadanie własnej nieruchomości daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jest to również alternatywa do wynajmu, którego ceny również rosną. Wiele osób woli więc kupić mieszkanie w Krakowie na kredyt niż płacić komuś za wynajem. Bardzo logiczne i trzeźwe podejście. Jednak obecnie warto wziąć pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą w kraju i na świecie.

Czy zatem warto decydować się na kupno mieszkania z hipoteką? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Ponieważ z jednej strony Rada Polityki Pieniężnej ciągle podnosi stopy procentowe, co ma na celu złagodzenie wpływu inflacji na gospodarkę, ale też powoduje wzrost rat kredytowych. Również nie zapowiada się, aby inflacja miała w najbliższym czasie się zmniejszyć. A z drugiej strony spadek popytu na kredyty, a w konsekwencji na mieszkania może spowodować spadek ich cen. Czy jednak tak się stanie? Trudno przewidzieć. Nawet specjaliści wydają się być dość ostrożni w tym względzie. Dlatego też decyzja o wzięciu kredytu na zakup mieszkania w Krakowie jest kwestią bardzo indywidualną. Jeżeli masz zapas gotówki, który pokryje wkład własny i wiesz, że poradzisz sobie z rosnącymi stopami referencyjnymi, to jak najbardziej możesz zdecydować się na kredyt. Odłożenie tej decyzji może spowodować, że ceny mieszkań wzrosną, a wysokość kredytu, który musisz zaciągnąć, zwiększy się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli natomiast nie masz stabilnej sytuacji finansowej, to decyzja o kupnie mieszkania na kredyt powinna zostać odłożona. Warto również skonsultować swoje plany z doradcą kredytowym, który pomoże podjąć właściwą decyzję.

Podwyżki cen najmu mieszkań w Krakowie i nie tylko

Wynajem — tańsza alternatywa dla zakupu mieszkania z hipoteką? Niekoniecznie. Koszty życia rosną z dnia na dzień, dlatego też wynajmujący będą podnosić ceny najmu. Bardzo realny staje się scenariusz, w którym opłata dla właściciela mieszkania i czynsz do spółdzielni wyniesie więcej niż rata kredytu na własną nieruchomość. Biorąc nawet pod uwagę inflację i kolejne podnoszenie stopy referencyjnej. Jeżeli więc stoisz przed wyborem, przeanalizuj dokładnie oba wyjścia i realne wydatki z nimi związane. Oszacuj korzyści, które zyskasz dzięki wybranej opcji, to pomoże Ci podjąć decyzję, na którą opcję w Twoim przypadku lepiej się zdecydować.

Kredyt na mieszkanie w 2022 roku jako inwestycja — czy to dobry pomysł?

Jednym ze sposobów ochrony oszczędności przed inflacją jest kupno mieszkania. To bardzo bezpieczny sposób, który przynosi realne zyski. Nawet jeżeli masz tylko część gotówki, a resztę chcesz sfinansować kredytem, to nie bój się tego rozwiązania. Ratę zaciągniętego kredytu pokryjesz zyskami z najmu, a Twoje pieniądze będą chronione przed wzrastającą inflacją, dzięki czemu nie stracą wartości. Jak pokazuje ostatnie 15 lat, wzrosty cen mieszkań na polskim rynku przewyższały inflację. Oznacza to, że osoby, które kupiły nieruchomość, w tym czasie zarobiły powyżej poziomu inflacji.

Podsumowanie

Zakup mieszkania jest marzeniem niemal każdego człowieka. Posiadanie własnego miejsca na Ziemi powoduje, że czujemy się bezpiecznie i stabilnie. W większości, by to marzenie mogło się spełnić, konieczne jest zaciągnięcie kredytu. W czasach bardzo wysokiej inflacji, pandemii oraz niestabilnej sytuacji na Świecie podjęcie takiej decyzji jest bardzo trudne. Koszty kredytów i ceny mieszkań ciągle rosną. Tak samo, jak koszty życia. Dlatego też kupno mieszkania z hipoteką powinno być dobrze przemyślane. Jeżeli masz stabilną sytuację finansową, to warto zdecydować się na kredyt i nie czekać aż ceny jeszcze bardziej wzrosną. Jeżeli jednak nie wiesz, czy poradzisz sobie z rosnącymi stopami procentowymi, to skontaktuj się z doradcą kredytowym. Pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Przeczytaj także

Mobile Home w Chorwacji

Własny domek na wakacje czy inwestycja na przyszłość? Większość z nas marzy o prywatnym domku nad morzem, który stanie się...

Dlaczego warto zamieszkać na Nowej 5 Dzielnicy?

Lokal w którym mieszkamy, to nie tylko cztery kąty ale i przestrzeń wokół. W ofercie Biura Nieruchomości Estate Lew Invest...

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc biura nieruchomości?

Zastanawiasz się, dlaczego warto współpracować z biurem nieruchomości? Działanie na rynku nieruchomości nie jest proste. Szukanie mieszkania do wynajęcia czy...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej