Jakie są różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym w Krakowie

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego w Krakowie

Kraków przyciąga nie tylko turystów, ale również nowych mieszkańców, którzy chcą na stałe zamieszkać w tym pięknym i oferującym mnóstwo możliwości mieście. Jesteś jednym z nich? Jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, jeśli planujesz zakup mieszkania w Krakowie, jest wybór między rynkiem wtórnym a pierwotnym. Które z tych rozwiązań będzie lepsze dla Ciebie?

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie – rynek pierwotny

Mieszkania z rynku pierwotnego to nowe lokale oferowane przez krakowskich deweloperów. Tego rodzaju nieruchomości rzadko usytuowane są w samym centrum, gdzie zwyczajnie brakuje miejsca na realizowanie nowych inwestycji. Takie mieszkania są więc świetnym rozwiązaniem, jeśli szukasz lokalu na obrzeżach miasta. Ogromną zaletą mieszkań w stanie deweloperskim z rynku pierwotnego jest możliwość urządzenia przestrzeni od zera i w 100% w swoim guście. 

Sprzedaż mieszkań w Krakowie – rynek wtórny

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie z rynku wtórnego to lokale używane, odsprzedawane przez obecnych właścicieli. Główną zaletą tego rynku jest większa dostępność mieszkań o różnych rozmiarach, lokalizacjach i stylach, co daje większą swobodę wyboru. Zakup z rynku wtórnego umożliwia dokładne skontrolowanie stanu nieruchomości przed zakupem, co może pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Rynek wtórny i pierwotny – najważniejsze różnice

Szukasz idealnego mieszkania na sprzedaż? Kraków jako miasto do zamieszkania daje mnóstwo możliwości! Warto pamiętać, że zarówno lokale z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się teraz bliżej głównym różnicom między tymi dwoma rozwiązaniami.

 

Stan techniczny i wykończenie

Rynek pierwotny oferuje mieszkania, które są świeżo wybudowane lub w fazie budowy. Oznacza to, że najprawdopodobniej nieruchomość zostanie wykonana z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii. Warto jednak pamiętać o tym, by wybrać mieszkanie od dewelopera z doświadczeniem, który cieszy się dobrymi opiniami wśród dotychczasowych kupujących. 

 

Mieszkania na rynku wtórnym są nieruchomościami, które często mają już swoje lata. Oznacza to, że ich stan techniczny i wykończenie mogą być różne. Warto więc pamiętać, by przed dokonaniem zakupu dobrze sprawdzić stan nieruchomości – lokal z rynku wtórnego może wymagać kosztownej modernizacji lub remontu.

Termin przeprowadzki

 

Wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym może wpłynąć na czas przeprowadzki. Na rynku pierwotnym, konieczność oczekiwania na zakończenie budowy może opóźnić moment, kiedy można się wprowadzić do nowego mieszkania. W przypadku rynku wtórnego proces zakupu i przeprowadzki może być szybszy, ponieważ nieruchomość jest już gotowa do zamieszkania.

 

Indywidualne preferencje i wystrój wnętrza

Każdy nabywca ma unikalne preferencje i oczekiwania co do swojego nowego mieszkania. Rynek pierwotny daje większą swobodę w dostosowaniu wnętrza do swoich potrzeb, podczas gdy mieszkania na rynku wtórnym zazwyczaj są już urządzone. Pewne elementy wyposażenia trzeba więc zaakceptować lub zainwestować w podnoszący wysokość poniesionych kosztów remont. 

 

Ceny mieszkań

Ceny mieszkań z rynku wtórnego są często niższe niż mieszkań z rynku pierwotnego. Różnice jednak nie są bardzo duże – można założyć, że za używane mieszkanie zapłacisz 5 do maksymalnie 10% mniej niż za nowe. Jeżeli jednak mieszkanie z rynku wtórnego jest już wyposażone, jego cena automatycznie rośnie. 

Które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie? My nie odpowiemy jednoznacznie na to pytanie. Znasz już najważniejsze różnice między tymi rozwiązaniami – jesteśmy przekonani, że teraz decyzja będzie znacznie łatwiejsza.

Przeczytaj także

Rola pośrednika podczas zakupu nieruchomości.

Skorzystaj z usług pośrednika podczas zakupu nieruchomości. Biuro nieruchomości oferujące sprzedaż lokali znacząco ułatwia odnalezienie odpowiedniego lokum, które spełni oczekiwania...

Różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Kraków poza turystami przyciąga również nowych mieszkańców, którzy chcą na stałe zamieszkać w tym pięknym i oferującym mnóstwo możliwości mieście....

Świadectwo energetyczne  – co trzeba o nim wiedzieć?

Wiosną 2023 roku w życie weszła nowelizacja Ustawy o Charakterystyce Energetycznej Budynków. Wprowadziła ona obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla każdej...

Chcesz wynająć mieszkanie? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej