Jakie kwestie należy uwzględnić podczas wynajmowania mieszkania w Krakowie?
Szukasz mieszkania do wynajęcia w Krakowie? Jak wybrać nieruchomość, by później mieszkało się komfortowo i wygodnie? Choć wynajem mieszkania nie jest aż tak zobowiązujący, jak zakup nieruchomości, to warto poświęcić trochę czasu na to, by wybrać jak najlepiej. Na co zwrócić uwagę, by bezpiecznie wynająć mieszkanie jak najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad.
Co warto ustalić przed wynajęciem mieszkania w Krakowie?
Dobrze przemyśl lokalizację
Wynajmując mieszkanie, nie wiążesz się z nieruchomością na stałe, dlatego najlepiej wybierz takie, które będzie znajdowało się blisko Twojego miejsca pracy – szczególnie jeśli dojeżdżasz do niego codziennie. W razie zmiany pracy możesz zawsze zmienić również mieszkanie, uwzględniając oczywiście okres wypowiedzenia zawarty w umowie.
Wynajęcie mieszkania w Krakowie – z pośrednikiem czy bez?
Wynajęcie odpowiedniego mieszkania z pomocą doświadczonego biura nieruchomości będzie z pewnością łatwiejsze i szybsze niż szukanie nieruchomości na własną rękę. Jeśli szukasz mieszkania do wynajęcia w Krakowie, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać mieszanie najlepiej dopasowane do Twoich wymagań i zadbamy o to, by cały proces przebiegł bezpiecznie i bez komplikacji.
Ustal sposoby i warunki płatności
Jeszcze przed wynajęciem mieszkania warto ustalić z wynajmującym, jakie dokładnie opłaty będą Cię czekały i w jaki sposób będziesz je spłacać. Właściciel mieszkania powinien regularnie przekazywać Ci np. rachunki za media, byś mógł odpowiednio przygotować się i opłacić je w terminie. W umowie, którą podpiszesz, powinien być również zawarty termin płatności, który będzie odpowiadał zarówno Tobie, jak i osobie wynajmującej.
Zawsze podpisuj umowę
Jeśli zdecydujesz się na wynajęcia mieszkania z pomocą pośrednika, biuro zawsze zadba o to, by została podpisana odpowiednia umowa. Jeżeli zdecydujesz się działać samodzielnie, koniecznie również o to zadbaj. Umowa w przypadku wynajmu mieszkania jest bardzo istotną podstawą i powinna być ważna dla każdej ze stron – zarówno dla najemcy, jak i dla wynajmującego. Jeśli właściciel mieszkania nie ma przygotowanego wzoru umowy, warto skonsultować wzór takiego dokumentu z prawnikiem, który sprawdzi dokładnie wszystkie zapisy.
Ustal z właścicielem szczegóły dotyczące napraw
Warto również ustalić, kto będzie odpowiadał za ewentualne usuwanie usterek czy przeprowadzanie większych napraw lub wymian elementów wyposażenia. Jeśli takie szczegóły nie zostaną zawarte w umowie, obowiązywać będą zapisy z ustawy wg. których najemca odpowiada m.in. za bieżącą konserwację i drobne naprawy mebli, sprzętu kuchennego, gniazdek, zaworów, pieców centralnego ogrzewania i innych elementów wyposażenia wnętrza. Wynajmujący natomiast jest odpowiedzialny za wymianę tynków, grzejników, podłóg, okien, drzwi i instalacji. Bardzo często zdarza się jednak, że za większość napraw – również tych drobniejszych, odpowiada wynajmujący.
Zapytaj o możliwość zmian w wynajętym mieszkaniu
Jeśli chcesz wprowadzać w mieszkaniu jakieś zmiany, koniecznie porozmawiaj o tym z wynajmującym. Niektórzy nie mają z tym żadnego problemu, inni nie życzą sobie nawet wbijania gwoździ w celu powieszenia ramek na zdjęcia. Warto ustalić to wcześniej, by uniknąć nieporozumień.
Szukasz mieszkania do wynajęcia w Krakowie? Chętnie pomożemy! Znajdziemy dla Ciebie idealne lokum i zadbamy o to, byś sam nie musiał martwić się o kwestie opisane wyżej i wszystkie inne formalności, o których trzeba pamiętać, wynajmując mieszkanie. Tobie pozostanie tylko cieszyć się nowym miejscem do życia.