Jakie kwestie należy uwzględnić podczas wynajmowania mieszkania w Krakowie?

wynajęcie mieszkania w Krakowie

Szukasz mieszkania do wynajęcia w Krakowie? Jak wybrać nieruchomość, by później mieszkało się komfortowo i wygodnie? Choć wynajem mieszkania nie jest aż tak zobowiązujący, jak zakup nieruchomości, to warto poświęcić trochę czasu na to, by wybrać jak najlepiej. Na co zwrócić uwagę, by bezpiecznie wynająć mieszkanie jak najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad.

Co warto ustalić przed wynajęciem mieszkania w Krakowie?

Dobrze przemyśl lokalizację

Wynajmując mieszkanie, nie wiążesz się z nieruchomością na stałe, dlatego najlepiej wybierz takie, które będzie znajdowało się blisko Twojego miejsca pracy – szczególnie jeśli dojeżdżasz do niego codziennie. W razie zmiany pracy możesz zawsze zmienić również mieszkanie, uwzględniając oczywiście okres wypowiedzenia zawarty w umowie.

Wynajęcie mieszkania w Krakowie – z pośrednikiem czy bez?

Wynajęcie odpowiedniego mieszkania z pomocą doświadczonego biura nieruchomości będzie z pewnością łatwiejsze i szybsze niż szukanie nieruchomości na własną rękę. Jeśli szukasz mieszkania do wynajęcia w Krakowie, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać mieszanie najlepiej dopasowane do Twoich wymagań i zadbamy o to, by cały proces przebiegł bezpiecznie i bez komplikacji. 

Ustal sposoby i warunki płatności

Jeszcze przed wynajęciem mieszkania warto ustalić z wynajmującym, jakie dokładnie opłaty będą Cię czekały i w jaki sposób będziesz je spłacać. Właściciel mieszkania powinien regularnie przekazywać Ci np. rachunki za media, byś mógł odpowiednio przygotować się i opłacić je w terminie. W umowie, którą podpiszesz, powinien być również zawarty termin płatności, który będzie odpowiadał zarówno Tobie, jak i osobie wynajmującej. 

Zawsze podpisuj umowę 

Jeśli zdecydujesz się na wynajęcia mieszkania z pomocą pośrednika, biuro zawsze zadba o to, by została podpisana odpowiednia umowa. Jeżeli zdecydujesz się działać samodzielnie, koniecznie również o to zadbaj. Umowa w przypadku wynajmu mieszkania jest bardzo istotną podstawą i powinna być ważna dla każdej ze stron – zarówno dla najemcy, jak i dla wynajmującego. Jeśli właściciel mieszkania nie ma przygotowanego wzoru umowy, warto skonsultować wzór takiego dokumentu z prawnikiem, który sprawdzi dokładnie wszystkie zapisy. 

Ustal z właścicielem szczegóły dotyczące napraw

Warto również ustalić, kto będzie odpowiadał za ewentualne usuwanie usterek czy przeprowadzanie większych napraw lub wymian elementów wyposażenia. Jeśli takie szczegóły nie zostaną zawarte w umowie, obowiązywać będą zapisy z ustawy wg. których najemca odpowiada m.in. za bieżącą konserwację i drobne naprawy mebli, sprzętu kuchennego, gniazdek, zaworów, pieców centralnego ogrzewania i innych elementów wyposażenia wnętrza. Wynajmujący natomiast jest odpowiedzialny za wymianę tynków, grzejników, podłóg, okien, drzwi i instalacji. Bardzo często zdarza się jednak, że za większość  napraw – również tych drobniejszych, odpowiada wynajmujący. 

Zapytaj o możliwość zmian w wynajętym mieszkaniu

Jeśli chcesz wprowadzać w mieszkaniu jakieś zmiany, koniecznie porozmawiaj o tym z wynajmującym. Niektórzy nie mają z tym żadnego problemu, inni nie życzą sobie nawet wbijania gwoździ w celu powieszenia ramek na zdjęcia. Warto ustalić to wcześniej, by uniknąć nieporozumień. 

Szukasz mieszkania do wynajęcia w Krakowie? Chętnie pomożemy! Znajdziemy dla Ciebie idealne lokum i zadbamy o to, byś sam nie musiał martwić się o kwestie opisane wyżej i wszystkie inne formalności, o których trzeba pamiętać, wynajmując mieszkanie. Tobie pozostanie tylko cieszyć się nowym miejscem do życia. 

Przeczytaj także

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Mobile Home w Chorwacji

Własny domek na wakacje czy inwestycja na przyszłość? Większość z nas marzy o prywatnym domku nad morzem, który stanie się...

Dlaczego warto zamieszkać na Nowej 5 Dzielnicy?

Lokal w którym mieszkamy, to nie tylko cztery kąty ale i przestrzeń wokół. W ofercie Biura Nieruchomości Estate Lew Invest...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej