Jaką umowę pośrednictwa wybrać?

Podczas sprzedaży lub kupna nieruchomości, stajemy przed podjęciem decyzji, czy zajmiemy się tym sami, czy decydujemy się na usługi profesjonalisty. Wybierając pomoc pośrednika nieruchomości musimy podpisać umowę pośrednictwa.

Umowa w obrocie nieruchomościami określa zakres prac do których zobowiązuje się pośrednik. Zazwyczaj odnoszą się one do prezentacji i reklamy oferowanej nieruchomości. Zdarza się, że agent podejmuje czynności w imieniu klienta w urzędach w celu zgromadzenia dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia transakcji.

Dwa rodzaje umów pośrednictwa

Większość klientów biur nieruchomości decyduje się na zawarcie umowy otwartej. Umożliwia ona współpracę z kilkoma pośrednikami w tym samym czasie. Pośrednik jest zobowiązany do wykonania czynności pośrednictwa, a klient zapłaci prowizję temu, kto doprowadzi do zawarcia transakcji. Wydawać się może, że im więcej pośredników pracuje nad ofertą, tym więcej klientów. Należy pamiętać, że pośrednicy korzystają z tych samych portali ogłoszeniowych, co powoduje  iż ogłoszenie może pojawić się kilkakrotnie na tym samym portalu. Nie wygląda to dobrze, a potencjalny klient może pomyśleć, że jest jakiś problem z nieruchomością. Wadą tej umowy jest to, że pośrednicy nie angażują się w pełni w prowadzenie oferty, ponieważ nie mają pewności, czy nieruchomość zostanie sprzedana przez nich, czy przez innego pośrednika.

Coraz bardziej popularne są umowy na wyłączność. Ten rodzaj umowy gwarantuje pośrednikowi wyłączne prawo do oferowania nieruchomości. Ten rodzaj umowy jest korzystniejszy dla właściciela nieruchomości, gdyż pośrednik jest bardziej zaangażowany w prezentację lokalu i jest pewien, że jego praca będzie wynagrodzona. Podpisanie umowy na wyłączność pozwala konsekwentne realizowanie swojego planu promocji, bez ryzyka, że agent zostanie pominięty przez klienta. Pośrednicy przy ofertach na wyłączność nie ukrywają ofert przed konkurencją. Przeciwnie, często podejmują współpracę z innymi agentami. Dla takiej współpracy powstają specjalne systemy wymiany ofert między pośrednikami.

Przeczytaj także

Jak Biuro Nieruchomości Ułatwia Wynajem Mieszkań Firmom dla Ich Pracowników

Wynajem mieszkań dla pracowników jest ważnym elementem działalności wielu firm, szczególnie tych o wysokiej dynamice wzrostu osiąganej poprzez pozyskiwanie talentów...

Jak Wybrać Idealne Mieszkanie na Wynajem w Krakowie – Praktyczny Przewodnik

Wybór idealnego mieszkania na wynajem to zadanie, które wymaga czasu, uwagi i odpowiedniej strategii. Kraków, jako jedno z najbardziej dynamicznie...

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej