Jaką umowę pośrednictwa wybrać?

Podczas sprzedaży lub kupna nieruchomości, stajemy przed podjęciem decyzji, czy zajmiemy się tym sami, czy decydujemy się na usługi profesjonalisty. Wybierając pomoc pośrednika nieruchomości musimy podpisać umowę pośrednictwa.

Umowa w obrocie nieruchomościami określa zakres prac do których zobowiązuje się pośrednik. Zazwyczaj odnoszą się one do prezentacji i reklamy oferowanej nieruchomości. Zdarza się, że agent podejmuje czynności w imieniu klienta w urzędach w celu zgromadzenia dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia transakcji.

Dwa rodzaje umów pośrednictwa

Większość klientów biur nieruchomości decyduje się na zawarcie umowy otwartej. Umożliwia ona współpracę z kilkoma pośrednikami w tym samym czasie. Pośrednik jest zobowiązany do wykonania czynności pośrednictwa, a klient zapłaci prowizję temu, kto doprowadzi do zawarcia transakcji. Wydawać się może, że im więcej pośredników pracuje nad ofertą, tym więcej klientów. Należy pamiętać, że pośrednicy korzystają z tych samych portali ogłoszeniowych, co powoduje  iż ogłoszenie może pojawić się kilkakrotnie na tym samym portalu. Nie wygląda to dobrze, a potencjalny klient może pomyśleć, że jest jakiś problem z nieruchomością. Wadą tej umowy jest to, że pośrednicy nie angażują się w pełni w prowadzenie oferty, ponieważ nie mają pewności, czy nieruchomość zostanie sprzedana przez nich, czy przez innego pośrednika.

Coraz bardziej popularne są umowy na wyłączność. Ten rodzaj umowy gwarantuje pośrednikowi wyłączne prawo do oferowania nieruchomości. Ten rodzaj umowy jest korzystniejszy dla właściciela nieruchomości, gdyż pośrednik jest bardziej zaangażowany w prezentację lokalu i jest pewien, że jego praca będzie wynagrodzona. Podpisanie umowy na wyłączność pozwala konsekwentne realizowanie swojego planu promocji, bez ryzyka, że agent zostanie pominięty przez klienta. Pośrednicy przy ofertach na wyłączność nie ukrywają ofert przed konkurencją. Przeciwnie, często podejmują współpracę z innymi agentami. Dla takiej współpracy powstają specjalne systemy wymiany ofert między pośrednikami.

Przeczytaj także

Zalety mieszkania na Nowej 5 Dzielnicy w Krakowie.

Lokal w którym mieszkamy, to nie tylko cztery kąty ale i przestrzeń wokół. W ofercie Biura Nieruchomości Estate Lew Invest...

Wynajem korporacyjny

W obecnych czasach pracownicy często zmieniają miejsca pracy, ale również zmieniają miejsce zamieszkania w związku z nową ofertą pracy. Dlatego...

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie czekają na Ciebie

Jeśli poszukujesz mieszkania do zakupu zlokalizowanego w centrum miasta bądź położonego na obrzeżach, bez problemu biuro nieruchomości Estate Lew Invest...

Chcesz wynająć mieszkanie? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej