Ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie?

Metraż, standard, lokalizacja, a nawet sezon. Na to, ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie wpływa wiele czynników. Ostatecznie ceny wahają się od około 800 zł za niewielką kawalerkę na uboczach miasta po nawet kilkanaście tys. zł za przestronny apartament na najbardziej prestiżowych dzielnicach.

W tym artykule opowiemy, od czego zależy cena wynajmu w Krakowie i na jakie dzielnice warto zwrócić szczególną uwagę.

Wielkość mieszkania

Metraż to podstawowy czynnik wpływający na cenę. Tak wyglądają w tym przypadku widełki cenowe:

W przypadku kawalerek i niedużych mieszkań od 20 m2  do 45 m2 większość ofert mieści się w granicach 800-2500 zł. Wciąż da się jednak znaleźć droższe oferty w przypadkach, gdy mieszkania ma bardzo wysoki standard, doskonałą lokalizację, bądź dodatkowe udogodnienia, jak np. miejsce parkingowe w garażu podziemnym.

Średnie mieszkania o metrażu 50-85 m2 to w większości przypadków koszt 1500-3500 zł i raczej trudno o tańsze. Te najlepsze pozycje na rynku mogą przekroczyć 4500 zł, ale takich ofert jest niewiele i dotyczą one najnowszych mieszkań ze świetnym wyposażeniem i designerskim wystrojem.

Duże mieszkania powyżej 90 m2 to koszt od 2300 do nawet kilkunastu tysięcy zł w przypadku dwupiętrowych apartamentów i innych lokali z wysokim standardem i dobrą lokalizacją. Najbardziej atrakcyjne oferty dotyczą nowoczesnych lub świeżo zmodernizowanych miejsc o metrażu nawet ponad 200 m2.

Jeśli kierujemy się wielkością podczas wyboru mieszkania, należy też zwrócić uwagę na liczbę pokoi. W niektórych przypadkach duży metraż zawiera się głównie w przestrzennym salonie połączonym z aneksem kuchennym, a sypialnia mieści zaledwie większe łóżko.

Standard i wystrój

Jeśli cena wynajmu jest niska w porównaniu do innych ofert o podobnym metrażu, najpewniej na jej cenę wpływa niski standard lub brak umeblowania i wyposażenia. W ekstremalnych przypadkach mieszkanie ma pewne mankamenty lub wymaga częściowego remontu. Te droższe mieszkania z kolei najczęściej są nowe i w pełni wyposażone lub świeżo po remoncie. Możemy tutaj posłużyć się widełkami z poprzedniej części artykułu. Na przykład, jeśli mieszkanie ma 40 m2 i kosztuje 2300 zł miesięcznie, najpewniej jest w świetnym stanie i gotowości do wprowadzenia się.

Jeśli cena w przypadku podobnego metrażu jest znacznie niższa, najpewniej mieszkanie dawno nie było remontowane lub ma kiepską lokalizację, co prowadzi nas do kolejnego punktu.

Standard mieszkania Kraków

Lokalizacja

Najbardziej kosztowne mieszkania w Krakowie to nie tylko te blisko samego centrum. Na cenę wpływa np. świetna komunikacja z resztą miasta, dostępność atrakcji, czy historyczny urok dzielnicy, jak w przypadku np. Kazimierza. Niezmiennie dużą popularnością cieszą się lokale położone w niedużej odległości od Rynku Głównego. Koszt średniej wielkości mieszkania z dobrym standardem to minimum 2500 zł.

Podobnych cen należy się spodziewać w większości bliskich i dobrze skomunikowanych z centrum dzielnic, jak np. Stara Krowodrza, Ludwinów, czy nawet Grzegórzki. Im dalej od śródmieścia, tym taniej, więc najbardziej budżetowe lokale znaleźć można na Nowej Hucie, Bieżanowie-Prokocimiu, Czyżynach, Kurdwanowie, Mistrzejowicach, czy Bieńczycach.

Niektóre dzielnice jednak (np. Zabłocie), pomimo stosunkowo dużej odległości od centrum mają wysokie ceny wynajmu ze względu świetną infrastrukturę, dużą ilość cenionych restauracji, i niepowtarzalny klimat. Szczególnie atrakcyjne są też takie miejsca, które łączą bliskość centrum ze spokojem, który raczej kojarzony jest z przedmieściami. Przykładem tego jest osiedle przy ul. Prandoty.

Wiele dzielnic w ostatnich latach przechodziło też znaczną transformację i z brzydkich kaczątek stawały się niezwykle interesującymi, klimatycznymi miejscami, pełnymi urokliwych restauracji i parków. Idealnym przykładem takiej dzielnicy jest Stare Podgórze, które poza wymienionymi zaletami jest też świetnie połączone z resztą miasta dzięki bliskości Ronda Matecznego. Nieopodal tego centrum komunikacyjnego znajduje się właśnie osiedle Mate3ny.

Lokalizacja mieszkań

Co jeszcze wpływa na ceny wynajmu?

Pozostałe czynniki, które mogą wpływać na koszt to np.:

  • Własne podwórko, taras, lub balkon
  • Dedykowane miejsce parkingowe
  • Wyposażenie, sprzęt AGD i RTV
  • Liczba łazienek
  • Możliwość posiadania zwierząt w lokalu
  • Sytuacja rynkowa

Jak pokazała nam pandemia, niektóre czynniki bardzo trudno przewidzieć.

Jak znaleźć mieszkanie “idealne”?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od osobistych preferencji. Doskonałym sposobem jest ustalenie przed rozpoczęciem poszukiwania warunków koniecznych, czyli np. minimalną liczbę pokoi, dystans do pracy, czy oczywiście budżet. Ustalenie takich czynników pozwoli znacznie zawęzić potencjalne opcje i ułatwić ostateczny wybór.

Jako Lew Inwest, jesteśmy w stanie pomóc w poszukiwaniach. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć ofertę perfekcyjnie dopasowaną do Twoich zapotrzebować.

Przeczytaj także

Jak Biuro Nieruchomości Ułatwia Wynajem Mieszkań Firmom dla Ich Pracowników

Wynajem mieszkań dla pracowników jest ważnym elementem działalności wielu firm, szczególnie tych o wysokiej dynamice wzrostu osiąganej poprzez pozyskiwanie talentów...

Jak Wybrać Idealne Mieszkanie na Wynajem w Krakowie – Praktyczny Przewodnik

Wybór idealnego mieszkania na wynajem to zadanie, które wymaga czasu, uwagi i odpowiedniej strategii. Kraków, jako jedno z najbardziej dynamicznie...

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej