Kiedy warto wynajmować, a kiedy kupić mieszkanie?

apartamenty wrocławska

To jedno z najbardziej aktualnych pytań młodych Polaków.
Odpowiedź na nie jest łatwa, bo oba wybory mają swoje wady i zalety, które, w zależności od osoby i od etapu życia, mają większe lub mniejsze znaczenie.

Pracując w branży nieruchomości od lat, rozmawiamy z wieloma młodymi osobami, które stają przed tym wyborem. Widzimy, że decyzja zależy od sytuacji życiowej i tego i co w obecnej chwili, oraz perspektywy najbliższych lat, jest dla kogoś istotne. Spróbujemy zatem odpowiedź na pytanie: w jakiej sytuacji warto kupić, a w jakiej wynajmować mieszkanie?

Zakup mieszkania, a wynajem: zdolność kredytowa, stabilność zatrudnienia

Sytuacja na rynku mieszkań w Polsce pozwala na spłatę mieszkania w cenie, jaką płaci się za jego wynajem. Jest to jeden z częstszych powodów, dla którego ludzie decydują się na zakup, jednak wiąże się on z finansowymi konsekwencjami.

Pierwszą i najważniejszą kwestią przy zakupie mieszkania jest zdolność finansowa. Jeśli posiadasz oszczędności, które pozwalają Ci na zakup, lub sfinansowanie dużej części kredytu, decyzja o zakupie na pewno będzie łatwiejsza. W przeciwnym razie, musisz zaciągnąć wieloletnie zobowiązanie finansowe w postaci kredytu hipotecznego. Dla wielu młodych Polaków jest to duże wyzwanie; po pierwsze, żeby spełnić odpowiednie warunki do otrzymania kredytu. Jeśli jesteś zatrudniony/a na wysokopłatnej umowie o pracę, przyznanie kredytu nie będzie problemem. Gorzej, jeśli pracujesz na innych formach umowy, czy nawet prowadzisz własną działalność gospodarczą. Kredytodawcy dużo mniej przychylnie patrzą na małych i średnich przedsiębiorców, niż na pracowników zatrudnionych na UoP, nawet jeśli zarabiają dwukrotność ich wynagrodzeń.

Po drugie, kredyt trzeba regularnie spłacać. Poza finansowym stanem “tu i teraz”, musisz mieć pewność, że Twoje przychody nie spadną drastycznie. Sytuacja na rynku pracy w trakcie pandemii pokazała, jak szybko można pożegnać się ze swoim stanowiskiem. Wielu ludzi z zaciągniętym kredytem straciło źródło przychodów i znalazło się w finansowym potrzasku. Z jednej strony, musieli spłacać kredyt. Z drugiej; sytuacja na rynku pracy była trudna i nie było im łatwo znaleźć tak samo ciekawej i równie płatnej pracy. Często, w desperacji, przyjmowali się jakichkolwiek zleceń i prac, byle móc spłacić kredyt na czas.

Analogicznie do powyższego argumentu, jeśli nie masz zdolności kredytowej, bo pracujesz jako freelancer, często zmieniasz pracę czy prowadzisz własną działalność, możesz mieć problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. A kiedy udowodnisz już bankowi, że stać Cię na spłatę kredytu, musisz zadbać o ciągłość przychodów na minimum podobnym poziomie jak w momencie zaciągnięcia zobowiązania. Zadaj sobie pytanie: czy mój obecny pracodawca daje mi tę pewność? Czy w razie pożegnania się z nim, znajdę łatwo pracę z podobnym wynagrodzeniem?

Wygodne mieszkanie Kraków

Sytuacja życiowa. Dla kogo wynajem, dla kogo kupno mieszkania?

Druga kwestia, nie mniej istotna niż pierwsza, to sytuacja życiowa i oczekiwania względem dającej się przewidzieć przyszłości.

Zakup mieszkania wiąże Cię z danym miejscem na lata, dlatego ten wybór pada najczęściej wśród osób, które dokładnie wiedzą gdzie i dlaczego chcą mieszkać. Miasto, dzielnica, ulica – przy zakupie mieszkania wiążesz się z nimi na długi czas, często na większą część swojego życia. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o kupnie, miej pewność, że wiesz dokładnie, czy dana lokalizacja jest “tą jedyną”.

To bardzo istotny wybór, bo w zależności od charakteru pracy, w swoim domu spędzisz od 1/3 do 2/3 każdego swojego dnia, miesiąca, roku. Zakup mieszkania w danej lokalizacji musi być świadomym wyborem, dlatego miej pewność, że dokładnie znasz swoje oczekiwania względem lokalizacji w jakiej chcesz żyć.

Z drugiej strony, wynajem mieszkania daje dużo większy margines błędy na to czy i gdzie chcesz mieszkać. Może się okazać, że miejsce, które dzisiaj uważasz za idealną lokalizację, po roku okaże się nietrafione. Bo korki, uciążliwi sąsiedzi, daleko do nowej pracy…

A może będzie świetne, ale decyzja życiowa zmusi Cię do tego, żeby się przeprowadzić? Trudno przewidzieć przyszłość, dlatego wynajem mieszkania jest lepszym wyborem dla każdego, kto chce mieć możliwość zmian. Dopasowania się do sytuacji życiowej, mieszkaniowej, rynkowej.

Swoboda kontra stabilizacja. Co wybierasz?

Odpowiedź na pytanie czy lepiej wynajmować, czy kupić mieszkanie, to odpowiedź na pytanie: co w życiu cenię bardziej? Swobodę, czy stabilizację?

Jeśli to pierwsze, wynajem mieszkania jest Twoim wyborem. Nie będziesz inwestować “w cudze”, ale z większą swobodą będziesz podróżować, zmieniać miejsce zamieszkania. Nie będziesz uzależniony/a od swojego pracodawcy, czy od pracy w ogóle. Wynajmowanie mieszkania to większa niezależność i możliwość swobodnego reagowania na to, co dzieje się w Twoim życiu.

Z drugiej strony, kupno mieszkania to długoterminowa inwestycja dla osób, które dokładnie wiedzą, czego chcą od życia i mają zagwarantowane wysokie i pewne przychody. Jeśli spełniasz te warunki i szukasz stabilizacji w życiu, kupno mieszkania na pewno będzie lepszym wyborem, niż wynajem.

Podsumowując: to, czy chcesz kupić czy wynająć mieszkania, zależy od tego, co chcesz w życiu robić. A potem, jak mawiał klasyk, zacznij to robić.

I dokonaj wyboru. :)

 

Przeczytaj także

Mieszkania do wynajęcia na Nowej 5 Dzielnicy czyli 100% komfortu!

Ponad 200 najemców i prawie 100% zamieszkałych apartamentów przy ulicy Wrocławskiej, to nie tylko statystyki, a dowód na poziom zadowolenia...

Mobile Home w Chorwacji

Własny domek na wakacje czy inwestycja na przyszłość? Większość z nas marzy o prywatnym domku nad morzem, który stanie się...

Dlaczego warto zamieszkać na Nowej 5 Dzielnicy?

Lokal w którym mieszkamy, to nie tylko cztery kąty ale i przestrzeń wokół. W ofercie Biura Nieruchomości Estate Lew Invest...

Poszukujesz nieruchomości do wynajecia lub zakupu? Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podjęciu decyzji o miejscu zamieszkania. Pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego o miejscu, którego szukasz oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące kwestii formalnych.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Estate Lew Invest Sp. z o.o. Dowiedz się więcej